Bal hasadı, Yaka Köyü, Datça

“Bal hasadı katılmayı hep arzu ettiğimiz, ama uygun zamanlamayı yakalayamadığımızdan daha önce yapamadığımız bir tecrübe idi. Başta biraz ürkütücü olan ama alışınca son derece zevkli geçen bu deneyimi paylaşmak istedik…[devamı için tıklayınız]

Neden bu yazıyı şimdi yazdığımıza gelince, aslında bir ay kadar önce bültenlerimizin birinde bal konusuna yer vermiştik. Bu yazıyı da sitemize geçen hafta yeni bir üreticiyi eklerken heyecanla bir anda yazıverdik. Bizi etkilediği için de bahsetmeden edemedik.

Ballarına ve badem helvasına yer verdiğimiz bu üreticimizin herşey yolunda giderse gelecek hafta içinde Datça Ak bademini de sitemizde bulabileceksiniz. Bademler şu anda kabuklarından ayrılıyor. Datça’dan gelecek bu yerli bademler konvansiyonel yöntemle yetişmiş, zirai ilaçlama olmasa da sentetik gübre kullanılmış. Ama sitemizde organik bademimiz de var, merak etmeyin. Kuşadası’nda Gürsel Tonbul’un çiftliğinden gelen küçük taneli ama lezzetli organik bademleri ise şu anda da sitemizde bulabilirsiniz.

Dostluk ve sevgiyle.