1 Nisan’da bize destek veren üyelerimizden bazıları ile Yeniköy’de sabah kahvaltısında bir araya gelme fırsatı bulduk. Böylece hem tanışma fırsatı yakalamış olduk hem de GizliTat’ın sizlere daha iyi hizmet verebilmesi için nelere dikkat etmesi gerektiğini tartıştık. Tatma fırsatını bulduğumuz ürünler arasında  bal, sucuk, manda tereyağı ve zeytinyağı vardı.

Manda tereyağı ve balDurum buğdayı ekmeği

Ballarımız 3 çeşitti. Aynı zamanda organik olan Hemşin ve Macahel’den gelen Karadeniz balları oldukça beğenildi. Hemşin yöresinden gelen balda orman çiçeklerinin ağırlıklı kokusu hissedilirken Macahel yöresi balında benzer aromaların yanında kestane öne çıkıyordu ve tadı diğerine gore daha keskin ve yakıcı idi. 

Tadım sırasında beğenilen bir diğer bir ürün ise Manda tereyağı oldu. Mandanın kaymağını bulmak nisbeten daha kolay olmakla beraber tereyağını bulmak çok daha zor. Kırklareli Vize bölgesinde eskiden çok daha kolay bulunabilen bu ürün zaman zaman yine karşınıza çıksa da normal şartlarda içinde kullanılması gereken sütün bile altında komik rakamlara satılabiliyor ve maalesef gerçek manda yağı oranı düşük oluyor. Kendisini yıllardır beraber bankacılık yaptığım dönemden tanıdığım taze çiftçimiz, geleneksel üretim yöntemi ve kaliteden ödün vermediğini bize göstermiş oldu.

Durum buğdayından yapılan ekmek ise farklı bir lezzetti. Bugüne kadar birçok yerden değişik ekmekler alıp denedim ancak bu ekmeğin benzerine hiç rastlamamıştım (Vakfıkebir’de bir fırında karşılaşana kadar). Diğer örneklerimiz gibi bu da kendi evimizde kullandığımız ve ağırladığımız misafirlerimiz arasında çok beğenilen bir ekmekti ve kahvaltımıza katılan dostlarımız ile paylaşmadan edemedim. Ekmek de beğenilen ve sitede yer alması talep edilen bir ürün oldu.

Bundan sonra da farklı fırsatlarda hem bir araya gelmeye hem de tadım yapmaya devam edeceğiz.