Kara keçiler, Karaburun

İlk keşif gezimize çıkmaya karar verdiğimiz Nisan ayı sonunda, çeşitli ürün gruplarını ve bölgeleri değerlendirip Ege’de karar kıldık. Rotayı da İzmir ve kuzeyi olarak belirledik. Bizi en çok heyecanlandıran da Slowfood’un Nuh’un Ambarı (Arc of Taste) listelerinden bildiğimiz ama hiç görmediğimiz dünyada nadiren bulunan hurma zeytin ve kopanisti idi.

Sabah 4.30 gibi İstanbul’dan hareket ettiğimizde elimizde bir iki köy adı ve yıllar öncesinden kalma yaşayıp yaşamadığını bile bilmediğimiz muhtar isimleri vardı. Öğlen saatlerinde Karaburun’a vardık. Yolların çok elverişli olmamasından olacak, Ege’de olup da neredeyse bu kadar bakir kalan başka bir yere rastlamamıştık, adeta büyülendik.

Elimizdeki köy listesi ile başladık, muhtara gittik. Uzun uzun hurma zeytinleri konusunda sohbet ettik, mevsimi olmadığı için tabii birşey alıp deneyemedik çünkü hem 2013-14’de hurma zeytini hiç çıkmamıştı hem de zaten uzun süre dayanan bir ürün değildi. Ama hem zeytini öğrendik hem de orada dostlarımız oldu.

Hurmadan sonra hedef kopanisti yapanlardı. Bu konuda biraz daha şanslı idik çünkü en azından kopanisti her yıl yapılabiliyordu. Köylere gittik, köy kahvelerindeki dostlarla konuştuk ve kimin nerede bu peyniri yaptığını öğrendik. Peşlerinden tepelere çıkıp keçilerini otlatan çobanlara ulaştık. Bize bu peyniri anlattılar, sağolsunlar evlerinden kalan az bir parçayı getirdiler, paylaştılar.

Kopanisti, peynir altı suyundan elde edilen lordan yapılıyor. Lor, günlerce sıcak bir ortamda bekletiliyor, hergün kontrol edilip karışırılıyor, tuzlanıyor ve kıvama gelmesi sağlanıyor. Zahmetli olduğundan bunu yapan herhangi bir mandıra yok. Ortaya ise kimisine ağır gelen bir kokuda ama bu kokuyu unutturacak lezzette bir peynir çıkıyor. Keçi sütünden yapıldığı için de sadece belli aylarda, genelde de Haziran-Temmuz’da yapılıyor. Üzerine salçaları sakladığımız gibi zeytinyağı konularak buzdolabında bir yıla kadar rahatlıkla saklanabiliyor.

Kopanisti ve domates

Kopanisti ve domates

Bu peyniri yöre halkı zeytinyağı ve otlarla ile karıştırıp rakı mezesi yapıyor. Biz ise tabağa biraz kopanisti alıp üzerine Laleli’nin fesleğen çeşnili zeytinyağını döktük. Yanında da çeri domatesleri ile isterseniz bir gevrek üzerinde kanepe gibi kırmızı şaraba eşlik ettirebilir ya da 5 çayının yanında servis edebilirsiniz. Biz her ikisini de yaptık ve son derece memnun kaldık.

Bu peynire bu bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dostluk ve sevgiyle.