Yaka Köyü bademlikler, Datça

Bundan birkaç hafta evvel yazdığımız mesajda Datça ballarını anlatmış, yakında bademin de yer alacağından bahsetmiştik. Ama araya çok zaman girdi. Önce bizim bademi alacağımız üreticimiz sık sık Datça dışında olduğundan ve bu arada yoğun kış şartları sebebiyle dönüşü geciktiğinden ulaşamamıştık. Döndükten sonra hemen bademleri ayıklatmaya başladı. Ancak ayıklanan bademlerin geçici olarak tutulduğu depo evvelki hafta yanınca gecikme uzadı. Allah’tan atalarımız imdada yetişti: “Geç olsun da güç olmasın” :)

Şimdi neden bu üreticide ısrar ettin diye soracaksınız, haklı olarak. Neden başkasından almadım? Birincisi ve en önemli olanı yaptığım ziyaret. Bu sitede ziyaret edip tanışmadığım üreticilerin ürünün satmayacağım demiştim. Diğer bir sebep ise bademleri konvansiyonel olarak üretseler de zirai ilaç kullanmadıklarını bilmem. Varsın geç olsun, ama yola çıkış ilkelerimizden sapmayalım. Bu arada, önümüzdeki dönem için ziyaret listeme almak üzere önerilerinizi yazabilirsiniz.

Artık çok yerde konuşuluyor. Muhtemelen biliyorsunuzdur, ülkemizde satılan badem ve cevizlerin yaklaşık %70’i yurtdışından ithal ediliyor. Bu ithal bademlerin hepsi kötü mü? Hayır, olmayabilir. Ancak biz her yerde bulunan ürünler yerine yerli Datça bademini size ulaştırmaya kararlı idik. Özellikle bu amaçla Datça’ya gittik. Bal hasadında bulunduk ve bademlikleri gezdik.

Nurlu Datça badem
Keçiboynuzlu badem helvası
Krokanlı Datça bademi

Datça’da üç tür badem yetişir. Bunlardan nurlu badem en meşhur, en değerlisi. Hani Ağustos’tan itibaren balıkçılara “badem, badem” diye elinde buzlu tepsi ile tepeleme badem dolu birileri girer ya o bademler bunlar (yani en azından bir zamanlar öyle idi). Nurlu badem iri tanelidir. Acı değildir ve güzel bir aroması vardır. Hele taze iken tadına doyum olmaz. Az miktarda yetiştiğinden fiyatı yüksektir.

Ak badem nurlu bademden sonra gelen ikinci en güzel türdür. Bunları da hasat edip kurutup ayıkladıktan sonra boylama yaparlar. Daha büyükçe olanları “duble ak badem” olarak sınıflayıp satarlar. En son sınıfta ise sıra badem gelir. Bunlar küçük tanelidir. Tamamı yerli olan bu türlerden, biz vizyonumuz doğrultusunda Nurlu badem ile başladık.

Bunların yanında iki ayrı ürünü daha size tanıtmak isterim. Ak bademden yapılan bademli krokan. Bunu açıp dolaba koyduktan kısa bir süre sonra evdekiler tarafından keşfedilip bir günde silinip süpürüldüğünü gördüm. Çıtır çıtır şekerle kavrulmuş bu badem, yemesi son derece zevkli bir çerez. Helva ise badem ve tahinin yanında kullanılan harnup (keçiboynuzu) unu sayesinde ayrı bir lezzete dönüşmüş.

Son olarak da bir haber: 11 Mart Çarşamba günü TED Ankara Kolejliler DerneğiTarabya lokalinde gerçekleştirilecek olan “Geleceğe Işık Tut” projesine destek vermek amacıyla “Hayat Paylaştıkça Güzel” tarafından düzenlenen etkinlikte yer alacağız.

Dostluk ve sevgiyle.