Tarhana çorbası ve Laleli yağı

Ailecek muhtemelen bu ülkede en az çorba içinlerden olmalıyız. Hatta kendimden örnek vermem gerekirse çorbanın sabah da içilebildiğini üniversiteye giderken saat 8’de önünden geçtiğim lokantadan yayılan kokulardan ve içerideki müşterilerinden öğrendim. Yedek subaylık yapana kadar da sabah çorbasını ağzıma koymamıştım. Neyse cahilliğimi bu kadar anlatmak yeterli :)

Hem çorba meraklısı olmadığımızdan hem de karı koca çalıştığımızdan, piyasadaki hazır çorbalar içlerindeki koruyucu maddeleri de gözönüne alınca bizim için bir seçenek olamadı. Onun içindir ki, keşif gezilerimde bu ihtiyacı karşılayabilecek çorbalara da baktım.

Tarhana hemen her eve giren oldukça besleyici ve çok seveni olan bir tür. Benim içinse genelde son seçeneklerimden olmuştu. O yüzden beğeneceğim ama aynı zamanda da güvenebileceğim birşeyler bulmak önemli oldu. Gezilerim sırasında hem Kırklareli’nde hem de Bolu’da sizlerle paylaşmak istediğim bir şeyler bulabildiğimi düşündüm.

Kırklareli’nde tarhanayı yapan Tuğba Hanım ürünlerini daha çok küçük çocuğu olanları düşünerek hazırlıyor. Allerji yapmasın diye içine yoğurt, süt ürünleri koymuyor ve 1 yaşından itibaren güvenle yedirilebilecek bir çorba yaratmış. Benim gibi tarhanayı ağır bulan biri için iyi bir haber. Lezzetine gelince tam tarhana tadı alamayabilirsiniz ancak güzel bir sebzeli çorba.

Ama Bolu’dan getirdiğimiz tarhana ise bekletilip ekşitilmiş süzme yoğurdu ile daha geleneksel bir lezzet. Bu konudaki kültürü benden daha iyi olup, anneannesinden, babaannesinden tarhana almaya alışık dostlarımızı da memnun eden bir tat. Bunu yapan Bozoğlu ailesi aslında Bolu’da bez torba dikerek bu işe başlamış. Torbalara Mudurnu’dan alıp doldurdukları tarhana ve erişteleri koyup yol kenarında satıyorlarmış. Ama her seferinde aldığı ürüne zam yapılınca kavga edip evine dönmüş. Onu üzgün gören ninesi (Ayşe Hanım), kendisinin köyde komşularının tarhanasını yaptığını söyleyerek bana bir çuval un bul ben sorununu halledeceğim demiş. O günden beri de üretim yapıyorlar. Şimdi ailecek işlettikleri imalathanelerinde hijyenik bir ortamda artık makine yardımı da alıyorlar. Hikayeyi ve tarhananın yapılışını Instagram hesabımızda (@gizlitat) geçen hafta yayınladım.

Tabii sadece bu kadar seçenekle kalmamak lazım. Yukarıdaki iki üretici de koruyucu katkı malzemeleri kullanmasalar da ürünleri şimdilik organik sertifikalı değil. Aydın Davutlar Köyü’nde Gürsel Tonbul Hanım’ın Çiftliği’nde sadece kendi yetiştirdikleri malzemeleri kullanarak organik ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılır. Bir yatırım ve toprağa saygı, toprağa dönüş olarak başlayan bu girişim şimdi 2000 dönümü geçmiş, artık Türiye’nin sayılı ve saygın organik üreticilerinden olmuş. Sitemizde onun organik çorbalarına da yer vermeden geçmek istemedik. Tüm çeşitlerini denedik ve aralarından sevdiklerimizi, dostlarımızın da olumlu yorumda bulunduğu bir iki tanesini seçip sitemizde yer verdik.

Hedefimiz bunlarla sınırlı olmayacak. Sizlerin desteğinizi aldıkça zaman içerisinde sakızlı tarhanadan, Gömbe tarhanasına, ekşi tarhanaya kadar Anadolu’nun diğer lezzetlerini de bulacağız. Tüm çorbalarımızı bu bağlantıda bulabilirsiniz.

Kışınızın sımsıcak geçmesini dileriz.

Dostluk ve sevgiyle.