Soğuk zincir taşıması gıda sevkiyatında özellikle et ve süt mamüllerinde son derece önemli. Bu konuda soğuk zincir taşımaclığı ile toptan ticarette hizmet veren kuruluşlar olsa da bu şirketler maalesef son tüketiciye servis yapmıyorlar. Böyle olunca çözüm soğuk olarak taşınması gereken ürünleri ya satış yapan kurumun kendi araçlarıyla teslimat yapması ya da tüketicinin kendisinin alması gerekiyor ki bizim modelimizde şimdilik sonuncusu alternatif bir çözüm olarak yer alıyor. Böyle olunca da iş kargo ve kurye şirketlerine kalıyor. Ancak bunlar da soğuk zincir ürünlerinin taşınması için özel bir hizmet vermiyorlar. Sadece belli illere 24 saat içerisinde ürünü teslim etmeye söz veriyorlar. Bu da satıcının soğuk zincir için önlem almasını gerektiriyor.

Bize ürünler nasıl ulaşıyor?

Aldığımız ürünlerin tamamı ya üreticilerin İstanbul’daki temsilcilerinin soğuk depolarından teslim alınmakta ya da köyden gelen ürünler o bölgede üretim yapıp İstanbul’a soğuk zincirle ürün gönderen diğer tedarikçilerimizin frigofrik araçlarında bize ulaştırılmaktadır.

Bizim gönderi testimiz:

Biz yola çıkarken size en iyi servisi verebilmek için soğuk zincir gerektiren ürünlerden başta uzak durduk. Daha sonra internette benzer şekilde satış yapan firmaların kullandıkları ürün ve metodları inceledik, yakın çevremizle yazın en sıcak günlerinde (Ağustos ayı) gerçek gönderiler yaparak test ettik. Bunun için de kargo sürecinin tamamında ürünlerimizin içinde bulunduğu ortamın sıcaklığını kaydettik ve bunları inceledik. Ayrıca alıcılara gelen ürünün fiziksel şartlarını da sorduk.

Kullandığımız ilk ürün grubu soğuk zincir için üretilmiş ve genellikle sağlık sektöründe şehir içi gönderide de kullanılan torbalardı. Bu torbalardan maalesef arzu ettiğimiz sonucu alamadık. Sonucu bir miktar daha soğuk buz aküleri kullanarak yeniden deneyebilirdik ama elimizdeki veriler bunun fazla bir iyileştirme sağlamayacağını gösterdi.

Böyle olunca torba yerine strafor kutu kullanmaya karar verdik. Strafor kutularda -20°C den düşük sıcaklıklarda dondurulmuş buz aküsü kullanarak yaptığımız deneme olumlu sonuç verdi. İzmir’deki alıcımız tereyağının sert bir şekilde kendilerine ulaştığını teyid etti.

Soğuk zincir gönderi yöntemimiz:

Size ürünleri en uygun şartlarla ulaştırabilmek için SOĞUK TAŞIMA GEREKTİREN gönderilerimizin tamamında aşağıdaki önemleri ve yöntemleri izlemeye karar verdik. Şimdlik size sunabildiğimiz hizmetle ilgili bu sınırlamalar olsa da söz konusu olan sağlık olduğu için bizi anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz.

Soğuk zincir gönderi
Soğuk zincir gönderi

Tüm bu tip gönderilerimizde:

• strafor kutu,
• buz aküleri ve
• balonlu poşetler kullanılır.
• Gönderim günümüz soğuk zincirde her hafta Pazartesi- Çarşamba günüdür. Ender durumlarda Perşembe günü gönderim yapılabilir ancak Cuma günü gıda gönderimi yapılmaz. Çünkü Cumartesi günü teslimatlarında bazı kargo şubeleri yarım gün dağıtım yaptığı için sorun yaşama riski vardır.
• 24-30 saatin üzerinde gönderim yapılabilen bölgelere şu an için soğuk zincir ürünü gönderilmez. Gönderim yapılan şu aşamada aşağıdakilerle sınırlıdır.

AFYON
ANKARA

BALIKESİR
BARTIN
BİLECİK
BOLU
BURSA

ÇANAKKALE
ÇANKIRI

DÜZCE

EDİRNE
ESKİŞEHİR

İSTANBUL
İZMİR

KARABÜK
KASTAMONU
KIRIKKALE
KIRKLARELİ
KOCAELİ
KÜTAHYA

MANİSA

SAKARYA

TEKİRDAĞ

UŞAK

YALOVA

ZONGULDAK