Hüseyin Genç sirkeler. Sirke anası

Geçen hafta Hüseyin Bey’ in tutkulu ve araştırmacı bir çiftçi olduğunu söylemiş, iki tane önemli hobi ve merakı olduğundan ve bunlarda da hardaldan bahsetmiştik. Hüseyin Bey’ in diğer tutkusu ise sirke.

Yörede Amasya tipi elmalar ve üzüm var. Hüseyin Bey’in bahçeleri ise ailesinden kalma, ağaçlar 80-100 yıllık. Kimisinin verimi düşmeye başlamış. O da ziraat’den aynı elmadan almış ama fidanlar iki yıl sonra büyüyüp ne olduğunu gösterince Amasya elması ile alakası olmadığı ortaya çıkmış. Şimdi mecburen bu genç ağaçlara kendi eski elmalarından aşı yaparak aynı tür elmayı sürdürecek. Sonuç yine güzel atalık elma olacak ancak yanlış fide sebebiyle kaybedilen zaman bir maliyet.

Neyse burada tutkumuz olan sirkeye dönelim. Hüseyin Bey sirkeyi elma suyundan yapıyor. Hiçbir ısıl işlem uygulamıyor ve koruyucu, aroma arttırıcı vb de kullanmıyor. Fermantasyon tertemiz krom tanklarda gerçekleşiyor. Burada en az bir yıl kalan sirke daha sonra meşe fıçılarda dinlenmeye başlıyor. Bu sürecin tamamı, yani elma suyundan soframıza yolculuk en az 1.5 ila 2 yıl alıyor.

Üzüm sirkesi de benzer şekilde yapılıyor. Buraları eski Hitit yerleşim alanları olduğu için üzüm de var. Zaten Kalecik de fazla uzak değil. Sirke kalecik karası benzeri yerli üzüm türlerinden yapılıyor.

Tıpkı hardal merakı gibi evin dolapları Hüseyin Bey’ in gittiği yerlerden topladığı sirke örnekleri ile dolu. Ama ziyaretimiz sırasında bizi en çok şaşırtan, kenarda bekleyen bir meşe fıçı oldu. Bu Hüseyin Bey’in balzamik sirkesi olacakmış. Hemen heyecanlanıp bunu ne zaman alabileceğimizi sorduk. O zaman bize marketlerde balzamik sirke diye satılan şeylerin aslında balzamik enzimi katılmış sirkeler olduğunu, gerçek bir balzamik sirkenin uzun yıllar dinlenmesi gerektiğini söyledi. Kendi sirkesi de 18-20 yıl sonra kullanılabilecekmiş. “Onu kızıma bırakacağım” dedi.

Biz Hüseyin Bey’in elma sirkesine bayıldık. Hatta küçük birer bardak da içtik. Elma kokusunun hissedildiği, sarı renkli bu sirke burunda son derece yumuşak bir etki bırakıyor. Dil ve damağınızda da aynı yumuşak etkiyi yaratan sirke, genizde ise kendini hissettiriyor. Özellikle diyetinde sirke içmesi salık verilen dostlarımıza bu rahat içimli elma sirkesini tavsiye ediyoruz. Tabii salatadan yemeklere kadar sirkenin girdiği her yerde zevkle tüketebileceğiniz bu ürüne bu bağlantıyı tıklayarak erişebilirsiniz.

Yazımızı burada noktalarken haftaya Gökçeada, Çanakkale ve Balıkesir dolaylarında olacağımızı ekleyelim. Bu yörelerde tanışmamızı tavsiye ettiğiniz üreticiler varsa lütfen bize geciktirmeden yazın.

Dostluk ve sevgiyle.