Köysel, Ayhan Yakar
Köysel, Kofçaz-Kırklareli

Aslen Kırklareli’li olan Ayhan Bey uzun seneler İstanbul Deftardarlığında çalışmış. Daha sonra emekli olarak ayrılmış. 2000 yılında birkaç arkadaşı ile beraber Bulgar sınırına yakın ormanlık bölgede ceviz dikmiş. Cevizlere özel bir bakım yapmamışlar, ne ilaç ne de gübre vermişler. Cevizler büyümüş, daha sonra ortak olduğu arkadaşlarınınkilerle beraber yaklaşık 150 dönümlük cevizleri satmak istediklerinde ise kendi deyimi ile cevizlerin altını domuzlar, üstünü de kuşlar yemiş. Olgunlaşan cevizden istedikleri randımanı alamayınca bunu ne yapalım diye düşünüp yeşilken reçelini yapmaya karar vermişler ve böylece 7 ortağın kurduğu Köysel markası ortaya çıkmış. Ayhan Bey, Köysel’in kuruluş amacını “sağlıklı ürünler üretip sağlıklı nesiller yetiştirmek” olarak açıklıyor. Bu amaç doğrultusunda kimyasal ve suni girdilerden mümkün olduğunca uzak durarak geleneksel metodlarla üretim yapıyorlar. Zaten reçel, marmelat yaptıkları meyveler genelde doğada kendi kendine yetişen yabani meyveler, ahlat, güvem, kızılcık vb.

Köysel'de çalışma
Köysel
Köysel'de çalışma

Böyle olunca sezonluk çalışıyorlar, tesiste sadece ürünün yetiştiği dönemde üretim yapılıyor, onun dışında depolama amacı ile kullanılıyor. Reçel denemeleri ilk 2004’de başlıyor ve 2010’a kadar sürüyor. Tabii ceviz reçelinin esas yöresi Hatay. Onun için Ayhan Bey 2012’de cevizlerini alıp Hatay’a gidiyor ve orada usta Ayhan Tatlıcı’nın yanında kavanoza girecek şekilde birkaç sefer reçeli üretiyor. 2012’de yaptıkları bu son deneme sonrasında 2013 yılında ceviz reçelinin ilk ticari üretimini yapıyorlar. Çalışanlara gelince, başta eşi ve kızı olmak üzere köylü hanımlardan yardım alıyorlar. Köysel’den bu sezon bulabildiğimiz ve tadımlarımız sonucunda ilgimizi çeken ürünlerini sitemizde bulabilirsiniz. Ancak beğendiğimiz birçok ürün maalesef tükenmiş olduğu için yeni sezonda bunları ürün gamımıza ekleyebileceğiz.

10 Haziran 2014

Köysel’i bir iki yazıdan okumuştum, fuarda da ürünlerini deneme şansı bulmuştum. Trakya keşfimiz sırasında kısıtlı zamanımızda Kırklareli’nden Kofçaz’a gittik. İlçe’ye gelince kahvehanede Köysel’i sordum tarif ettiler, köprünün hemen yanında diye. Ama yanında altında üstünde bir türlü göremeyince en iyi yol benzinciye sorulur taktiğine başvurmak zorunda kaldım. Sağolsunlar yardımcı oldular ve Ayhan Bey’in telefonunu verdiler. Yine habersiz gittiğim bu ziyarette çok sıcak karşılandım, Ayhan Bey ile hem şu anda üretim olmayan tesisi gezdik hem de bana uzun uzun bilgi verdi. Ticari markası Köysel olan ürünler Kayılar Gıda Tarım ve Hayvancılık Ltd Şti altında üretim izinlerini almış. Tesis kapalı olduğu halde pırıl pırıl ve gayet düzenli. Kazanlar, kullanılan malzemeler krom/çelik. Belli ki temizliğe ve işlerine çok önem veriyorlar. Reçellerinin içinde sadece meyve, pancar şekeri, su ve limon tuzu kullanıyorlar. Onun için açılan ürünlerin buzdolabında saklanmasını ve tercihen kısa sürede tüketilmesini öneriyorlar.

Kızılcık rüzgara çekilir, Köysel
Kızılcık elenir, Köysel
Kızılcık kaynatılır, Köysel

Ayhan Bey bize ayrıca kendi kızılcık reçeli yapımlarını fotoğrafları ile anlattı. Toplanan meyveler rüzgara çekilerek yapraklarından ayrılıyor, daha sonra yıkanan kızılcıklar kevgirde elenip pişiriliyor.

Köysel'de çalışma
Patlıcan közleme, Köysel

Közlenmiş patlıcan ve biberleri de köydeki ekmek fırınında közleyerek yapıyorlar. Biberler yakındaki Dokuz Höyük Köyü’nden geliyor. Bunlar da aynı şekilde katkı maddesiz yapılıp reçeller gibi pastorize edilerek kavanozlanıyor. Görüşmemiz bittiğinde Ayhan Bey’den şu anda bize tedarik edebilecekleri ürünlerle belli ki gurur duyduğu ama elinde sadece bir iki örnek kalan birkaç ürünü daha tattık ve İstanbul’a götürmek üzere alıp ayrıldık. Bunlar ailelerimiz ve tadım konusunda bize yardımcı olan danışmanlarımız tarafından tadılacak, seçtiklerimiz sitemizde yer alacak.

Şirketin gıda işleme iznini ekte bulabilirsiniz.

Köysel gıda izin

Akşam Gazetesi yazarı Nedim Atilla 4 Kasım 2013‘de Köysel hakkında kendi bloglarında şunları yazmış:

Festival boyunca Trakya’nın dört bir yanından gelen ve yöresel üretim yapan firmaların stantları, tek tek ve heyecanla gezildi. Kofça ilçesinde üretim yapan Köysel adlı küçük işletmenin reçellerini pek beğendim…

Yeşilyurt Gazetesi

28 Mayıs 2013, Kofçaz’da “KÖYSEL” Reçel İşletmesi, Katkısız Doğal Reçel üretiyor

10 Eylül 2013, Vize ve Pınarhisar Festivalleri’nin en gözde standı “Köysel Doğal Reçel”

10 Ekim 2013, Kofçaz Köysel’den yeni organik Ürün “Közlenmiş Biber ve Patlıcan”

28 Mayıs 2014, Köysel Reçelleri Üretim Şirketi’nden Demirköy Kaymakamı’na ziyaret

Kırklareli Haberci, 5 Ekim 2013, Kofçaz Köysel’den yeni ürün, közlenmiş biber ve ve kahvaltılık sos Trakya Gezi Rehberi (blog sitesi)

Bugün, 4 Ekim 2014, “Keçi sütü reçeli” yok satıyor

Yorum yap