Yahya Laleli ödul alırken
Laleli

Aynı zamanda Düzen Laboratuvarlarının kurucusu olan Prof. Dr. Yahya Laleli’nin ailesi Midilli kökenli. Ailenin Türkiye’de zeytincilikle tanınan Ömer Madra, Yahya Ağacık ve Ali Nedim Güreli ile de yakınlıkları var. Şu anda Taylıeli Zeytin ve Zeytinyağı işletmesinin başında olan oğlu Mehmet Laleli’nin ağzından hikayeyi paylaşalım:

Mehmet Laleli
Hakan Erdem ve Mehmet Laleli

Yahya Bey Düzen Laboratuvarlarını belirli bir noktaya getirdikten sonra yeni nesillere sağlıklı ve kaliteli gıdaya erişim imkanı sunmak üzere yola çıkmaya karar veriyor. Bu amaçla 1988 yılında bir balık çiftliği kuruyor, ancak değişen hukuki çerçevede bunu devam ettiremiyor. Bunun ardından, 1996’da ülkemizden de yurtdışında ödül alan zeytinyağlarımız olmalı diyerek dede mesleği olan zeytinciliğe girmeye karar veriyor. Önce 6 tonluk bir kapasite ile bir çadırda Burhaniye’de bu işe başlıyor. Bu zaman içerisinde 60 ton’a kadar çıkıyor. Mehmet Bey’e göre yöre zeytin ve yağlarının kalitesi oldukça iyi, ancak sorun Körfezde yörenin zeytininin çok üzerinde üretim kapasitesi olmasında. Bu da zeytinyağcıları dışarıdan zeytin almaya itiyor.

Zeytinyağı üretimi yöntemleri
Laleli, rotagravitasyonel sıkma
Laleli

Laleli’nin üretim tekniği rotagravitasyonel kontinu sistem. Taş baskı değil, çünkü taş baskı hem emek yoğun hem de 24 saat çalışmadığı için de yağın sıkılması zaman alabiliyor. Bu da oksidasyona sebep oluyor. Ayrıca Mehmet Bey, taş baskıda hijyen sorunu da olabileceğini ekliyor. Zeytinler büyük oranda Vakıflardan kiraladıkları 65,000 ağacı bulan zeytinliklerden geliyor. Bu da kullanılan zeytinin yöre ve kalitesinden emin olmalarını sağlıyor. Ancak bu yıl organik tarım yaptıkları Küçükkuyu dağlarındaki zeytinlikler hariç diğer kısmını iade edip sözleşmeli tarım ile alım yapmayı sürdürmeyi planlıyorlar. Diğer yandan organik olmayan tüm ürünleri İyi Tarım esaslarına göre üretiliyor.

Her gelen zeytini parti ve üreticisine göre ayrılıp takip ediliyor. Yaprak ayrımı yapılan zeytinler daha sonra suyla 2 kere yıkanıyor. Zeytinler kırılıp 22-28°C sıcaklıkta yatay satrifüjde döndürülerek yağı alınıyor. Daha sonra dikey santrijüjde enzim kullanılarak yağın içindeki karasu atılıyor. Ancak organik zeytinyağı üretimi sırassında bu enzimler kullanılmıyor. Meyveli zeytinyağı üretimini ise meyveleri kesip santrifüjden yağla beraber geçirerek yapıyorlar. Yeni etiket yasası sebebiyle artık etiketlerinin üzerine asidite oranını yazmıyorlar. Ancak bu oranı bizimle paylaşan Mehmet Bey, oranın max 0.8 dizyem olduğunu ifade ediyor. Yurtiçi ve yurtdışında aldıkları yaklaşık 65 ödül mevcut. Bunun yanında adına sıkım yaptıkları farklı üreticiler de burada sıktırdıkları yağlardan yurtiçi ve dışında ödül almışlar. Bu detayları ödüller sayfamızda bulabilirsiniz. Zeytinyağında artık tanınırlıkları artmış olsa da ürünleri zeytin ile sınırlı değil. Ziyaretimiz sırasında sirke, salça, sabun ve diğer ürünlerinden de deneme ve bilgi alma şansımız oldu. Üzümlerini Bozcaada’da kendilerine ait bağlarda yetiştiren aile, bunları önce şarap yapıp daha sonra sirkeye çeviriyor. Gerek karadut, gerekse üzüm sirkeleri yaptığımız tadımlarda bizi son derece memnun etti.

25 Nisan 2014

25 Nisan 2014’de habersiz olarak Taylıeli Zeytin ve Zyetinyağı İşletmesini ziyarete gittik. Aslında ben ilk 2000’de ve daha sonra birkaç kez daha ziyaret etme şansı bulmuştum, ancak ilk defa iş için gidiyorduk. Her ne kadar randevusuz da gitmiş olsak misafirperverlikle karşılandık. Bize uzun uzun üretim süreçleri anlatıldı, tesisleri gezdik ve her ne kadar işletmeyi daha önceden de biliyor olsak yapılan işin nasıl icra edildiği ile ilgili oldukça detaylı bir fikir sahibi olduk.

Laleli
Sabun imalatı, Laleli
Laboratuvar, Laleli

(Soldan sağa: Yağ fabrikasından genel görünüm, yıkama/ayıklama makineleri, kıyılıp preslenecek sabun kalıpları, laboratuvar) Birincisi şu anda her ne kadar üretim yapılmasa da işletmenin titizliği ve temizliği gözümüzden kaçmadı. İkincisi kullanılan cihazların ve kurulan düzeneğin zeytinin işlemeye başlanmasından zeytinyağı olana kadar el değmeden ve oksidasyona uğramasına fırsat kalmadan en uygun şartlarla zeytinyağına dönmesinin hedeflendiğini gördük. Hem zeytinyağ hem de sabun ve ambalajlama bölümlerini ziyaret ettiğimiz işletmede ayrıca çıkan ürünün bazı değerlerini ölçebilecek bir laboratuvarın da varlığını öğrendik. Aslen bir sağlık grubunun parçası olan işletmede laboratuvarın varlığı normal olsa da bize yaptıkları işe verdikleri önemi göstermesi açısından etkileyici oldu. Kullandıkları zeytinler kendi üretimleri. Ama bu yıldan sonra ise anlaşmalı tarım metodu ile yine takip ettikleri bahçelerden alınmış sadece bölgeye ait ürünlerden yapmaya devam edecekler. Organik zeytinyağı üretimini Kaz Dağlarındaki kendi bahçelerinden yapmaya devam ederken organik olmayan ürünlerini ise İyi Tarım metoduna göre yetiştirilmesine dikkat ediyorlar. İyi Tarım ile ilgili bilgileri Sözlük Bölümümüzden bulabilirsiniz. Üretim döneminde olmadığımız için daha fazla görsel şu anda paylaşamıyoruz. Daha sonraki ziyaretimizde daha fazla paylaşımda bulunmak vaadiyle, geçmiş senelerde üretim döneminde de birçok kez ziyaret ettiğim bu işletmenin çalışma şekline ve ürünlerinin kalitesine güvenerek ayrılıyoruz.

Firma gıda üretim izinlerinin haricinde aşağıdaki kalite belgelerine sahiptir.

tse1b
iyi_tarim_sertifika
kalite1b
iyi_tarim_sertifika2
kalite2b
kalite3b
TSE 2
iyi_tarim_sertifika3
kalite4b

İşletmenin ürettiği hemen hemen tüm yağlar, organik veya konvansiyonel, bir fuar, yarışma ya da kalite derecelendirme kuruluşu tarafından sertifika ya da ödüllendirilmiş. Bizim ziyaretimiz sırasında bu sayı 12 yıl içinde 65 olarak ifade edildi. İçlerinden seçtiğimiz birkaç tanesi ile ilgili bilgileri aşağıda bulabileceğiniz gibi daha detaylı olarak Laleli’ nin kendi sitesinden de erişebilirsiniz.

Monde Selection logo
Monde 2013
Monde Selection 2011

Monde Selection

Laleli, uluslararası bir tüketici kalite etiketleme sistemi olan zeytinyağının yanında şarap, bira ve birçok üründe daha değerlendirme yapan bir kuruluş olan Monde Selection’dan üst üste 3 yıl derece alan nadir üreticilerden.

iTQi logo
iTQi EDITIONSm 2013
iTQi2012

iTQi

iTQi üstün kalitede gıda ve içecekleri test ve lanse eden Brüksel’de yerleşik bir kuruluş. Türkiye de dahil Avrupa’nın en saygın 15 enstitüsünün temsilcisinin değerlendirme yaptığı bu yarışmada Laleli Erken Hasat Sızma Zeytinyağı 2012 ve 2013’de 2 altın yıldız (“dikkat çekici” ürün) ile ödüllendirilmiştir.

Leone logo
CIBUS Med 2007
CIBUS Med2007 liste

CIBUS Med/Leone D’Oro Dei Mastri Oleari

Her yıl İtalya’da yapılan bir fuar olan CIBUS kapsamında Akdeniz mutfağı dalında uluslararası derecelendirme bölümünde yer alan CIBUS Med/Leone D’Oro Dei Mastri Oleari etkinliğinde 2007 yılında “XVI. Leone D’oro Dei Hastri Oleari Grand Mention Diploma” ile ödüllendirilmiştir.

LA EVOO logo
Los-Angeles2012

Los Angeles Extra Virgin Olive Oil Awards

Genelde aromalı ürünleriyle katıldıkları bu yarışmada 2014 yılında bronz madalya, 2012’de 2 altın madalya kazanmışlardır. Aynı etkinlikte daha önceki yıllarda da çeşitli ödülleri mevcuttur.

Feinschmecker magazin ödülü

Feinschmecker

Almanya’da yayın yapan ululararası gurme gıda dergisi Feinschmecker, 2010 yılında Laleli’nin organik sızma zeytinyağını yaklaşık 850 ürün arasından ilk 50’li gruba almıştır.

İşletme hakkında çıkan birkaç haberi aşağıda bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi için üreticinin kendi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Milliyet

Yaşlanmaya karşı organik zeytinyağı- 13 Aralık 2012

Laleli’ye 11 yılda 45 ödül- 20 Mayıs 2012

Laleli Zeytinyağları ödüllere doymuyor- 1 Haziran 2011

Haberler.com

Burhaniye’de Öğrencilere Zeytinyağını Anlattı- 20 Mart 2013

Yeni Asır “Laleli Zeytinyağları”na altın madalya- 31 Mayıs 2011

Akşam

Türk zeytinyağının kıymetini dünya yavaş yavaş anladı…- 19 Haziran 2010

Hürriyet Laleli’ye yine altın madalya- 31 Mayıs 2011

Lezzet ustaları yemekte ‘mineralli su’lara yöneldi yarış ‘doğal’a kaydı- 30 Mayıs 2011

Sabah

Türk zeytinyağına Avrupa’dan altın madalya- 2 Haziran 2010

Yorum yap