Makarna Lütfen, Tuğba Bayburtluoğlu

Tuğba Bayburtluoğlu Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği mezunu, yüksek lisans da yapmış. Daha sonra çeşitli şirketlerde bir çoğumuzun aksine mesleğini icra edebilmiş. Ancak dişçi olan eşi aniden devlette çalışmaya karar verip muayenehanesini kapatınca, çekilen kur’a sonucu kendini eşinin memleketi olan Kırklareli’nde bulmuş. Neyse ki tanıdık bir yer ve İstanbul’a da uzak değil.

Bu arada bir de kızları olmuş. Ona sağlıklı yiyecekler bulunması lazım. Diğer yandan eşi de sebze yemeyi hiç sevmiyor ve hem eşine nasıl sebze yedirebileceğini hem de kızı ile ilgili beslenme sorununu düşünürken aklına makarna geliyor. Ama bildiğimiz makarna değil, bol sebze ile üretilmiş makarnalutfen! Makarnalarının içinde %40’a varan oranda sebze var. Neler mi var, brokolisinden pancarına kadar herşey. Karışık sebzelisi, tek cins sebzelisi, inanılmaz çok çeşit mevcut.

Tabii bu makarnayı alışıldık İtalyan usulü yapmak içindeki sebzelere haksızlık olur. Tuğba Hanım’ın önerisi ya suyunu çektirerek yapılması ya da en azından suyunun İtalyan usulü bol değil, daha az kullanılıp makarna haşlandıktan sonra arda kalan suyuna da çorba vb yapılması yönünde. Ayrıca fırında makarna gibi de yapabilirsiniz diyor. Bizim kendi denemelerimiz devam ediyor, henüz en uygun yönteme karar veremedik ama makarnanın içindeki sebzeyi öne çıkarabilecek baskın olmayan bir sos öneriyoruz.

Tuğba Hanım ilk işe başladığında makarnaları fason ürettirmiş. Talep olduğunu görünce kendi üretmeye karar vererek bir makarna makinesi almış. Başta özel kurutma fırını yok, normal fırınlarda kurutmaya çalmış ama sonuç pek olumlu olmayınca bir de bu işin özel fırınını almaya karar vermiş. Şimdi yanında 4 kişi var ve takipçi ve sevenlerinin önerisi ile hızını alamayıp kuskus, tarhana vb de üretiyor.

Bir de blogçuluk var. Tuğba Hanım anne olduktan sonra sağlıklı beslenme konusuna daha da önem vermeye başlayınca deneyim ve bilgilerini internette de paylaşıyor.

Bize bu projesinin amacını çalışan annelerin bir an önce sağlıklı yemek yapmasını sağlamak olduğunu ifade eden Tuğba Hanım’ın makarnalarını biz ilginç ve farklı bulduk. Güzel bir GizliTat örneği! Üretim ile ilgili daha detaylı ziyaret notlarımıza bu sayfanın üstündeki Ziyaretlerimiz bölümünden (sekmesinden) erişebilirsiniz.

makarnaltf2
Makarna
MkaranaLütfen tarhanası

10 Haziran 2014

Köysel’de Ayhan Yakar ile görüşürken söz makarnalara geldi ve bize Tuğba Hanım’ı da ziyaret etmemizi önerdi. Hatta hemen telefon da açıp orada olup olmadığını sordu. MakarnaLÜTFEN’i zaten katıldığım bir fuarda görmüş ama Tuğba Hanım ile çok kısa görüşme şansı bulmuştum. Bu fırsat çıkınca hemen Kırklareli’ne geri döndük.

Makarna Lütfen, Kırlareli
Makarna Lütfen, Kırlareli
MakarnaLütfen mantı yapımı

Tuğba Hanım’ı şehrin içinde çok da büyük olmayan bir mekanda son deerce titiz bir çalışma içinde bulduk. Dört kişi bonesi, eldiveni, temiz ayakkabı ve terlikleri ile çalışıyor. Dışarıdan “a burada bir yer varmış bir girip bakayım” demek ise mümkün değil, kapısı kilitli camları da buğulu. Sadece kapının üzerinde ismi yazıyor o kadar.

Kapıyı kilitli görünce geri dönmek üzere idik ki Tuğba Hanım içeri aldı. Önce ofis havasındaki odada üretimin yapıldığı kısma geçmeden önce hijyen şartlarına uyum sağladık. Sonra üretimi gezdik.

İlk gözümüze çarpan şey çalışanlar doldu. Hepsi son derece kalifiye, Ayşe Naz ile eşi gıda teknikeri. İçeride son derece detaycı titiz bir çalışma var, hassas terazilerde ürünler tartılarak paketleniyor, etiketlenip ambalaj şeridi arka taraftan kapanacak şekilde dikkatle kapatılıyor (tam tersi yapılmışsa Tuğba Hanım hemen düzelttiriyor). Ne yalan söyleyeyim ben kendimi fazla detaycı ve tizi bulup biraz değiştirmeye çalışıyordum ama buradaki ekip beni bile geçti.

Durum buğdayı unu Konya ya da Antep’ten geliyor. Bu unda çok fazla seçenek yok zaten. Arpa ve çavdar unları ise taş değirmende öğütülmüş. Tuğba Hanım’ın mevsimine göre kendisinin yerel pazardan seçip aldığı sebzelerle hazırlanan hamur, makinede taze makarna halinde üretildikten sonra fırında kurutuluyor. Onun için her mevsim aynı makarnayı bulmak mümkün değil.

Kuskus ise imece usülü tanıdık, eş dostlardan yardım alarak üretiliyor çünkü kalın irmiğin yumurta, un ve süt ile uzun uzun yoğurulması oldukça zahmetli bir iş. Böyle olunca da sonuç makarna fabrikalarının ürünlerinden farklı oluyor. Ama Tunus kuskusu kadar da ince değil.

Makarna yapılırken
Pancarlı makarna hamuru
Tarhana

Tarhanalar ise yine sebze temelli, ayrıca kırmızı biberden ve kızılcıktan da tarhana yapmış. Takipçilerinin yönlendirmesi ve kendisinin araştırma ve denemeye olan merakı ile daha birçok çeşit lezzetler üreteceğini tahmin ediyor ve uzun bir sohbetten sonra ayrılıyoruz.

Tek Yorum

Mehmet Hakan

Bugün benim yorum yazma günüm. Sevdiğim şeyleri nalatmaktan paylaşmaktan çok hoşlanıyorum. Teker teker sevdiğim şeylere birkaç satır yazarken sıra makarnalara gelince ne yapacağımı şaşırdım, çünkü neredeyse her makarna ayrı bir lezzet şöleni oldu benim için. Özellikle keçi peynirli ıspanaklı makarna, tam buğdaylı karışık sebze. Bazıları sadece adındna bile denemeye değer. Benim tercihim ise suyunu az tutarak mümkün olduğunca çektirmek, ama tabii makarnayı çok da haşlayıp öldürmeden. Ne de olsa makarna “al dante” yenir. Üstüne ise zaten kendinden sebzeli olduğundan sadece KEŞ rendeliyorum. Tabii oğlum organik ketçabı hiç ihmal etmiyor :)

Yorum yap