Nermin Tokgöz

Nermin Hanım ziraat okumuş, ve başka bir ile tayin edilene kadar da uzun yıllar Çanakkale İl Tarım Müdürlüğü’nde çalışmış. Bize ifade ettiğine göre kendisini Çanakkale bölgesinden olduğu ve ailesi de bahçecilik yaptığı için şanslı hissediyor. Çünkü bu sayede çocukları ve kendisi doğal ve ilaçsız ürünlerle beslenme imkanı bulabilmiş.

Tarım il müdürlüğünden ayrıldıktan sonra evde reçel yapmaya başlamış ve ürünleri çok beğenilmiş. Öneri üzerine de kızının bir arkadaşının Bodrum’daki pansiyonu için ev reçeli yapmış. Sonuç çok başarılı olunca o da bu işi biraz daha geliştirmeyi amaçlamış. Şu anda Çanakkale Ekolojik Yaşam İnsiyatifi (ÇAYEK) içinde yer alan bir üretici. Aynı zamanda da ÇAYEK’in denetmenlerinden.

Burada biraz ÇAYEK’ten bahsetmek lazım. ÇAYEK Çanakkale’de kurulmuş. Kentsel yaşamın getirdiği doğadan soyutlanmayı, doğal gıdalardan uzaklaşmayı bir nebze giderebilmek için, üreticilerin bir araya gelerek tüketicilere doğrudan ulaşmaya çalıştığı toplum destekli bir tarım birliği. Birliğe üretici üye olabilmek için sürdürülebilir tarım ve ekolojik şartları sağlamanız gerekiyor. Bu şartların sağlanıp sağlanmadığını ise birlik üyeleri kendi aralarında yaptıkları ziyaretlerle denetliyorlar. Ancak birliğin tüm üyeleri ziraat eğitimi almış değil. Nermin Hanım bu konudaki tecrübesi ile bu eksiği tamamlayan halkalardan biri. Buğday Derneği de bu ve benzeri insiyatifleri destekliyor.

Nermin Tokgöz'ün domates reçeli (Ç)
Nermin Tokgöz reçelleri, sofrası
Nermin Hanım'ın domates reçeli

Nermin Hanım reçellerini okulda kendisine öğretildiği gibi yaptığını ifade ediyor. Biraz bu ilkelerden bahsetmek gerekirse, reçeller uzun süre kaynatılmıyor. Bu uygulamanın amacı, meyvelerin şekerle uzun süre kaynatılması sonrasında ortaya çıkabilen HMF oluşumunu engellemek. Herhalde yurtdışına bu tip ürünler fazla ihrac edilmediğinden olsa gerek kamuoyunda pek fazla bilinmeyen HMF’nin kanserojen ve genotoksik (genetik yapıyı bozan) etkisi olduğu düşünülmektedir. Nermin Hanım’ın bir başka dikkat ettiği konu ise ev reçellerinin pastorize edilerek kavanozlara konulması. Meyveler fazla kaynatılmadığından reçelin kıvamlanması için güneşte bir iki gün bekletiyor. Böyle olunca meyve tadını daha iyi alabiliyorsunuz.

Bahçe domatesleri
Nermin Hanım'ın domatesleri
Nermin Tokgöz reçelleri

Kullanılan meyveler özenle seçilmiş, ya kendi bahçesinden ya da ÇAYEK üreticilerinden ya da kendisinin yakından bildiği ziyaret edip emin olduğu çoğunlukla az sayıda meyvesi olan ve ağaçlarına ilaçlama yapmayan kişilerin ürünlerini kullanıyor.

Biz onunla Bayramiç Tohum Takas şenliğinde tanıştık. Şenlikte aldığımız örnekler bir süre kilerimizde bekledi. Aradan bir iki ay geçtikten sonra test etmeyi atladığımızı fark ettik. Aslında başka bir üreticinin domates reçelini alıp yemiş ve “bu mu buranın ünlü reçeli?” diyerek burun kıvırmıştık. Ancak teadüfen Nermin Hanım’ın domates reçelini tadım için almışız, ve iyi ki de almışız! Açınca kokusu ve tadı ile bizi farklı bir dünyaya sürükledi. Hatta reçel olarak değil, meyve tatlısı niyetine kısa zamanda tüketildi. Diğer yandan kavanozların içeriğinin çoğu meyve, azı şerbet ki benim gibi sulu reçel sevmeyenler için ideal. Bu deneyim sonrası Nermin Hanım’ı ziyaret etme kararı aldık.

Aşağıda yaptığımız uzun görüşmenin kısa bir kesitini bulabilir, bu sayfanın üzerindeki Ziyaretlerimiz sekmesinden daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

26 Nisan 2014

Nermin Hanım ile ilk kez Kuzey Ege Keşfimiz sırasında Bayramiç Tohum Takas Şenliğinin son gününde tanıştık. Ürünlerini alıp deneyince bir kez daha ziyaret etme ve daha uzun zaman ayırma kararı verdik.

19 Temmuz 2014

Genelde yaptığımızın aksine Nermin Hanım’a haberli gittik. Cumartesi sabahı bizi nefis bir sofra ile karşıladı ve kendisi ile uzun uzun reçelleri, ÇAYEK ve sürdürülebilir tarım, doğal beslenme konusunda konuşma imkanı bulduk.

Reçel yaparken
Meyveler tek tek ayıklanıyor
Nermin Hanım'ın reçelleri

Bazı bilgileri ön sayfada verdiğimiz için burada ek olarak reçel yapım sürecinden bahsetmek istiyoruz. Kısaca özenle seçilmiş ve üreticisi bilinen kimyasal ilaç kullanılmadığı düşünülen meyveler yıkanıp ayıklandıktan sonra şekere yatırılıp bir süre bekletiliyor. Daha sonra içme suyu ilavesi ile yaklaşık 10 dakika kaynatılıyor. İçine limon suyu ilave edilerek 2 dakika daha pişen reçel, ateşten alınarak tepsilere konulup üzerleri tülbentle örtülüyor. Artık güneşte kıvamlanma zamanı. Gündüz dışarıda bekleyen tepsiler geceleri içeri alınıyor. Bir iki gün içinde reçel kıvamını buluyor.

Bundan sonraki aşama pastorizasyon. Kaynar suda sterilize edilen kavanozların içine ısıtılan reçeller sıcak olarak konup kapakları sıkıcı kapatılıyor, ters çevriliyor. Soğuduktan sonra her birinin kapağı içeri doğru hafifçe çökmeli. Eğer çökmemişse bunlar kendi tüketimleri için ayrılıyor ya da nadiren ikinci kez pastorize ediliyor ancak bu tercih edilen bir yöntem değil. Diğer yandan gıda yönetmeliklerine uygun olarak çelik tencereler kullanılıyor.

Meyvelerin seçiminden bir önceki sayfamızda bahsetmiştik. Nermin Hanım, domates reçelinde kendi yetiştirdiği domatesleri kullanıyor. Bunları zararlılardan korumak için nasıl bir yöntem izlediğini sorduk, bize formülünü açıkladı. Dağ kekiğini kaynatıp suyunu 1 hafta bekletiyor. Daha sonra bunu spey olarak bitkilere sıkıyor. Bir başka formülü ise soğan, sarımsak ve acı biberi suda bekleterek yapılan sprey. Herhalde bu sebeplerden olsa gerek ortaya çıkan reçeller çok lezzetli oluyor.

Nermin Tokgöz, Çanakkale

Ziyaretimiz sırasında hem eşi ile tanıştık hem de evini ve mutfağını da görme imkanı bulduk, kendisini daha yakından tanıdık. Yaklaşık 2 saat süren bu ziyaret ile Nermin Hanım ve ürünleri, ürünlerin yapılış biçimleri ve gösterilen özen konusunda tatmin olarak ayrıldık.

Yorum yap