L1PlnqRkDrZZYZc5AEMC

1969’da Tarım ve Köy İşlerine bağlı olarak kurulan Tonya Tarımsal Kalkınma Kooperatifi günlük 5 ton süt işleme kapasitesi ile çalışmaya başladı. Şu anda günde ortalama 25 ton işleyen işletme aslıdan 70 tonluk bir kapasiteye sahip.

3006 ortağı olan kooperatife şu anda sadece 1800 ortak süt veriyor, diğer üyeler ya bölgeyi veya işi terk etmiş ya da başka yerlerle çalışıyorlar. Ancak kooperatif halen en önemli süt alıcısı konumunda, özellikle de eski özel bir firmanın küçülmesi sonrasında. Tonya Koop’dan başka birbirine yakın mesafelerde 3 özel süt tesisi daha var, bunlar İstanbul dahil birçok yere ürün veriyorlar. Ancak civarda yaptığımız araştırmalara gore üretim teknikleri Tonya Koop’dan son derece farklı.

Teknik müdür Ahmet Kalyoncu’ya göre Trabzon bölgesi tereyağları ile ilgili en büyük sorun yörenin sütleri ile üretilebilecek miktardan çok daha fazlasının Trabzon tereyağı adıyla satışa sunulması. Herşeyden önce artık sütünü veren köylülerin çoğu yağın önemli bir kısmını alarak bu sütü veriyor. Eskiden %6.5 seviyelerinde olan alım sırasındaki sütteki yağ oranı şu anda %3-4’ler civarında. Bu durumda Trabzon tereyağı adıyla satılan birçok yağ içine bölge sütü haricinde dışarıdan alınan kremalar ya da bitkisel yağlarla yapılıyor. Kremalar sütten yapıldığı için en azından üretilen sonuç tereyağı olmakla beraber çoğunlukla yağ oranı yüksek ithal kremalar kullanılıyor. Kooperatif katkısız ve doğal girdilerle üretim yapmaya odaklanmış olup peynir için de şirden mayası kullanan ender üreticilerden biridir.

Aynı zamanda ISO 9001 -2008 ve ISO 22000 kalite belgelerine sahip olan kuruluş, tereyağ, kaşar peyniri, beyaz peynir, light beyaz peynir, lor peyniri, yoğurt ve ayran üretimi yapmaktadır.

Tonya Koop
Tonya Koop
Tonya Koop tereyağı

Ziyaret fotoğraflarımız ve diğer notlar için bir sonraki sekmeye bakabilirsiniz. Tonya Koop gerek hijyenik koşulları gerekse katkısız üretim teknikleri sebebiyle bizi tatmin etti. Diğer yandan Vakfıkebir’li, aynı zamanda Tonya’yı da çok iyi bilen ve bölgenin süt sektöründe çalışmış dostlarımız da Tonya Koop’un ürünlerinin güvenirliği konusunda bize ayrı bir güvence verdiler.

21 Mayıs 2014

Tonya Kooperatifi Başkanı Kemal Tonya, Tonya
Ahmet Kalyoncu, Tonya Kooperatifi, Tonya

Her ne kadar haber vermeden de gelmiş olsak, burada da son derece misafirperverce karşılandık. Hem yönetim kurulu başkanı Kemal Tonya hem de teknik müdür Ahmet Kalyoncu bize zaman ayırdı, tüm açıklığı ile her türlü detayı bizimle paylaştılar.

Tonya Süt Kooperatifi hijyen makinesi, Tonya
Tonya Süt Kooperatifi hijyen makinesi, Tonya
Tonya Süt Kooperatifi, Tonya

Yönetimden izin alarak fabrikanın hijyen koşullarına göre giyinerek üretimi görme imkanı da elde ettik. Öncelikle üretim alanı çok sıkı bir biçimde kontrol ediliyor. Tesise giriş kartla control ediliyor ve bot ve elleri dezenfekte eden turnikeli makinelerden geçerek yapılıyor. Tesisin içi de tertemiz.

Süt alım prosedürüne gelince, öncelikle süt alımları sadece kooperatif üyelerinden yapılıyor. Alınan her süt kontrol ediliyor. Bölgedeki yetiştiriciler hasta olmayan hayvana antibiyotik vermedikleri halde alınan sütler antibiyotik kalıntıları için de inceleniyor. Bulgu çıkması durumunda söz konusu süt ayrılıyor.

Tereyağ yapımı elde yapıma benziyor. Ayrılan kaymak pastorize edilip daha sonra endüstriyel yayıklarda çarpılıyor. Daha sonra yıknarak ayranından ayrılıp saf hale getiriliyor. Kooperatifte üretilen tereyağlarında kesinlikle katkı malzemesi bulunmuyor. Peynir yapımında ise dana/buzağı şirdenlerinden üretilen Renna Maya kullanılıyor.

Tonya Süt Kooperatifi, Tonya
Tonya Süt Kooperatifi tereyağı üretimi, Tonya
Tonya Süt Kooperatifi, Tonya

Çekimler fabrika ortamında yapıldığı için gürültü için özür dileriz.

Basında Tonya Kooperatifi ve tereyağları hakkında çıkan birkaç haberi aşağıda bulabilirsiniz.

Sabah Gazetesi 22/01/2014

Tonya Haber 08/12/2011

Yorum yap