Gürsel Tonbul

Aslen İngilizce öğretmeni olan Gürsel Tonbul, 5 yıl öğretmen olarak çalışmış. Daha sonra aile şirketlerinde turizm ve otelcilik yapmış. Turizmden elde ettikleri kazançlarının bir kısmını ise eşinin memleketi olan Kuşadası Davutlar çevresinde toprak almakta kullanmışlar. Bu araziler çoğalınca amatörce toprağa olan hasret ile başlayan bu yolculuk 1995’te Gürsel Hanım’ın yönetiminde bir çiftliğe dönüşmüş. Aradan geçen yıllarda çiftlik 2000 dekara ulaşarak organik tarım alanında önemli bir kuruluş haline gelmiş.

Gürsel Hanım, Çiftlik’te yaptığı uygulamaların hepsini okuyup, inceleyerek ve deneyerek kendi öğrenmiş. Ve her yeni bilgi onu yeni bir alan eklemeye itmiş. Mesela kimyevi gübrelerden uzak durunca, hayvan gübresi ihtiyacını karşılamak üzere süt hayvancılığı işletmesi kurulmuş. Zeytinlikler çoğalınca zeytinyağı üreticiliğine girilmiş ve işletme giderek büyümüş çeşitlenmiş.

Değirmen Parkı (Çiftliği)
Değirmen Parkı (Çiftliği)
Değirmen Parkı (Çiftliği)

Yıllar önce yetiştirdikleri ürünleri gelen dost ve ziyaretçilere sunmak üzere açılmış olan restoran ise artık güzel bir tema parka dönüşmüş. İçinde ufak bir gölet, hayvanat bahçesi, fırın, binicilik tesisleri, zeytin ve zeytinyağı müzesi var.

Yerlim markasını tavsiye ediyoruz
Yerlim ürünleri
Organik domates ve kayısı

Çiftlikteki tüm üretim organik tarım üzerine kurulu. Yerlim markası ile yaptıkları mamül ürünler de bu kapsamda organik sertifikalı, reçeller hariç. Bunun sebebi de Türkiye’de henüz organik şeker üretilmemesi. Ancak Gürsel Hanım bu ürünlerde kullandıkları şekerin organik olmasa da yerli pancar şekeri kullanılarak yapıldığını ifade ediyor, ama bu girdi yüzünden içindeki meyveler her ne kadar organik olsa da reçeli bu şekilde piyasaya sunamıyorlar, maalesef.

Nar ekşisi yapımı
Nar ekşisi odun ateşinde pişiyor
Nar ekşisi kayniyor

Üretim felsefelerini “yerel bitki türlerini kullanarak toprağımızın tarihini araştırıp öğrenerek, geleneksel tarım ve üretim yöntemlerini modern teknoloji ve sağlık standardlarına uygun hale getirip kontrollü bir şekilde sürdürülebilir üretim yapmak” olarak açıklıyor, Gürsel Hanım. Ardından da özellikle son yıllarda piyasada köy ürünü, doğal ürün vb adları altında denetimsiz olarak yapılan üretim ve satışlar konusunda da uyarıyor.

Tüm bunların yanında, Gürsel Hanım toplum ve üreticiyi bilinçlendirmek konusunda da faaliyette bulunuyor. Bu felsefe ve misyona bağlı olarak organik tarıma geçmek isteyen firmalara ve çiftçilere yardımcı olmak amacıyla gönüllü danışmanlık yapıyor, bilgi ve tecrübelerini çeşitli ortamlarda paylaşırken, organik tüketimin önem ve yararına da dernek ve okullarda, kadın platformlarında sık sık bahsediyor.

Çiftlik ve üretim ile ilgili daha fazla bilgiye sayfanın üst tarafındaki Ziyaretlerimiz bölümünden ve basında çıkan haberlere ise Basında bölümünde ulaşabilirsiniz.

16 Temmuz 2014

Her zamanki gibi habersiz gittiğimiz Değirmen Çiftliği’nde güvenliğe Gürsel Hanım ile görüşmek istediğimiz ileterek kendimizi tanıttık. Girişimimizi destekleyerek zaman zaman önerileri ile bize yol gösteren danışmanlarımız ve dostlarımız Gürsel Hanım’ın çok meşgul olduğunu ve ona ulaşabilmenin zorluklarını anlatmış olsalar da belki de onların referansı ile gittiğimiz için olsa gerek Gürsel Hanım ile görüşmeyi başardık.

Bu çekincelerimize rağmen başladığımız sohbetimizde Gürsel Hanım’ın işlerinden bize zaman ayırması, olumlu yaklaşımı, işletmesi ile ilgili bilgileri paylaşması ve getirdiği öneriler ile bizde ne istediğini bilen ilkeli ve güvenilir ancak karşı taraftan da aynı yaklaşımı bekleyen bir kişi olduğu imajı pekişti. Karşılıklı oluşan bu anlayış
görüşmemizin olumlu geçmesini de sağladı. Bizden en önemli beklentisi ise sitemizde yer alacak diğer ürünlerin kaynağının, üretim şeklinin belirli olması idi ki, bu zaten iş modelimizin en temel ilkesi olduğu için çekinmeden modelimizi ve sitemizde yer alan üreticilerimizi de paylaşınca ortak bir zemin de yaratılmış oldu.

Organik üretim modeli gereği Çiftlikte üretimde kullanılan tüm girdiler izlenebilir. Mesela üretilen sebze ve meyvelerin tohumları ile ilgili tedarikçilerinden bunların genetik olarak modifiye edilmediğine dair beyanname alınıyor. Aynı şekilde eğer kendilerinin üretmediği bir ürün kullanılarak mamul elde ediliyorsa bunlar da organik sertifikalı ki hemen hemen herşey Çiftlik’te üretildiğinden bu gibi örnekler ender. Bir diğer dikkat ettikleri konu ise geleneksel, bilge köylü bilgisi ile üretim metodlarının izlenmesi.

Değirmen Çiftliği
Yerlim sera
Bağlar

Yaklaşık 2000 dekarlık çiftlik arazisinin yarıya yakını zeytinciliğe, 150 dekarı şaraplık ve sofralık üzüme ayrılmış. Diğer alanlarda ise bölgede yetişebilen her türlü meyve ile mevsimine göre sebzeler var. Ayrıca 20 dekar da kapalı sera alanına ayrılmış. Tamamı cam sera olan bu alanın 15 dekarı ise ısıtmalı. Çiftlikte hayvancılık da var ancak bu çok daha küçük ölçekte ve özellikle restoranın ihtiyaçlarını karşılamak için.

Değirmen Parkı (Çiftliği)
Nar eksisi yapimi2
Güneşte kurutma

Çiftlikte, mesleğinde uzman mühendis ve teknisyenlerin yanı sıra tarım alanları ve imalathanede kadrolu 30 kişi çalışıyor ve çalışanların yarısı kadınlardan oluşuyor. Özellikle imalathanede çalışanların tamamı çiftliğin kadınları.

Birçok tedarikçilerimizde olduğu gibi bu işletmede de yapılan ürünlerin çoğu butik, ancak yüz kilolarla ifade edilen miktarlarda üretiliyorlar. Böyle olunca da tedarik sınırlı ve bazı ürünler kolay tükenebiliyor.

Çiftliğe varış saatimiz ve Ramazan’da olmamız sebebiyle erken paydos edildiğinden üretimin yapıldığı alanları gezemedik. Ancak aldığımız bilgilerin tamamını ayrıca bize referans olan dostlarımızdan da bildiğimiz bu Çiftlik’te yapılan üretim konusunda bize seneler içinde yaptıkları ziyaretlerden gözlemlerini ve deneyimlerini paylaştılar.

Aşağıda Çiftliğe ait Tarım bakanlığı izinleri ile Organik Müteşebbis Sertifikalarını bulabilirsiniz.

Değirmen sertifika1
Değirmen sertifika2
Değirmen sertifika3
organik sertifika-1
organik sertifika-2
organik sertifika-3
organik sertifika-4
organik sertifika-5
organik sertifika-6
organik sertifika-7
organik sertifika-8
organik sertifika-9
Organik sertifika-10
organik sertifika-11
organik sertifika-12
organik sertifika-13
organik sertifika-14
organik sertifika-15

İşletmenin çeşitli organizasyonlardan aldığı ödül ya da sertifikalar mevcut. Bunları aşağıda bulabilirsiniz.

Yerlim markasını tavsiye ediyoruz
Gürsel Tonbul, ödül
Gürsel Tonbul, ödül

Yorum yap