Tuğba ile Kırklareli keşif turumda tanıştım. Aslında daha önce bir fuarda karşılaşmış ve bir kenara yazmıştım ama onu tanıyana kadar yaptıklarını bu kadar seveceğimi düşünmemiştim.

Hikayesini sitede de anlattım. Kısaca eşi İstanbul’daki kliniğini kapatıp kamuda dişçilik yapmaya karar verince memleketi olan Kırklareli’ne tayin oluyorlar. İstanbul’da Boyner’lerle ve başka çeşitli yerlerde de gıda mühendisi olarak çalıştıktan sonra Kırklareli’nde gıda sektöründe iş fırsatı pek çıkmıyor. Ama daha da önemlisi eşinin sebze yemeği sevmeyişi ve kızı olduktan sonra da daha sağlıklı beslenme gereği onu zorluyor. Bu ihtiyaç ve çözüm arayışında ortaya bir fikir çıkıyor: “sebzeli makarnalar üretmek”!

Tuğba ile birçok fuarda yine yollarımız kesişiyor, IFOAM kongresi, Yörex vs. Ben de sık sık onun standında durmaktan zevk alıyorum. Bu arada gelip geçenler soruyor, bu sizin makarnalarınız makine üretimi mi diye? Cevap basit: evet, makineler yapıyor! :)) Makarnalara şekil vermek ve hamuru karıştırmak sonrasında da kurutmak için makinelere ihtiyaç olduğu kesin bu şekilde bir makarnayı elle yapamazsınız. Ama üretim bir fabrikada ortamında otomatize bir şekilde değil, Tuğba’nın babasının, çalışkan birkaç hanımın el emeği ve yardımı ile oluyor.

Yapımında %40’a varan oranda sebze kullanılan bu makarnaları ise biz evimizde çok seviyoruz. Ama yaparken biraz daha farklı yapıyoruz. Ben yemek yapmaya da meraklı olduğumdan ve yakınlarım da bunu bildikleri için bana yemek kitabı hediye ederlerdi. En sevdiklerimden biri İngilizce bir makarna kitabı ve ilk sayfalarda da İtalyan usulü makarna pişirmenin sırrı var, bol su ve tuz. Tuğba’nın makarnalarında ise tam tersi az su ve ona göre ayarlanmış tuz kullanmak gerekli. Buna karşın, İtalyan makarnasının bir anlamı olması için nefis bir sos da hazırlamak lazım. Ben de onun için ilk pancar makarnamı yaparken yine pancarlı ve kremalı bir sos yaptım ama sonra pişman oldum çünkü bu yemeğin lezzeti zaten kendi içinde idi. Bence keş ya da permesan ve erken hasat sızma bir zeytinyağı dışında başka birşeye gerek yok.

Makarnaları görmek ve almak için burayı tıklayabilrisiniz. Diğer tüm ürünlere ise buradan ulaşabilirsiniz.

Dostluk ve sevgiyle.